Kukkien kavereita

metsänokiperhonen2

Metsänokiperhosia on nyt ainakin Savossa runsaasti. Perhosopas  kertoo, että tämä on yleinen joka toinen vuosi,  parittomina vuosina.

pihlajaperhonen

Pihlajaperhonen lentää kuin pieni lintu. Iso ja kaunis on hän.

pihlajaperhonen5

Pihlajaperhosen siivet ovat läpikuultavat.

tuominopsasiipi3

Tuominopsasiiven näin ensimmäisen kerran tänään.

tuominopsasiipi

Tulehan esille, niin nähdään silmätkin.

ketosinisiipi2

Ketosinisiipiäkin oli tänään runsaasti lentelemässä.

ketosinisiipi

Siipien alapuolen kuviot kertovat enemmän perhosen lajista. Saattaisi olla myös kangassinisiipi… Mutta ketosinisiipeä kuitenkin veikkaan.

sinisiipi ja nopsasiipi

Rentunruusun ystävät, sinisiipi ja nopsasiipi.

kimalaiskuoriainen

Sympaattinen kimalaiskuoriainen viihtyi myös horsmissa.

19 kommenttia artikkeliin ”Kukkien kavereita

  1. Teillä on ollut niin kesäistä, että. Minä olen tavannut luvattoman vähän perhosia tänä kesänä. Miksiköhän?

  2. Hyvä perhoshaavi sulla kamerassa 8) Pieniä noin 1 cm kokoisia (?) sinisiipiä on nyt paljon liikenteessä. Perhosbaari ei ota toimiakseen. Kunhan isohirven juuri pääsee pihalla kukkaan niin sitten niitä riittää. Pihlajaperhoset tykkää tuolla kylillä harrastaa piirileikkejä sorateillä. Juuri sillä reissulla näin ne leikeissä, kun muistikortti jökötti koneessa kiinni.

  3. Mari, jospa olet ollut väärässä paikassa? Kukkien sekaan vaan.

    ATToivanen, pieniä ovat tosiaan sinisiivet. Minun ”perhosbaarini” alkoi nyt avautua, nimittäin oreganopuskat. Nämä kuvat on kuitenkin otettu Etelä-Savon puolella, Kangasniemellä. Tuo pihlajaperhonen lenteli metsätien varrella horsmikossa. Tämä oli ainut, jonka näin. On sen verran iso perhonen, että kauempaakin pystyy jotenkuten minunkin välineilläni ottamaan tunnistettavan kuvan. Muistikortista, minulla on aina toinen kortti mukana ”kuvaushousujeni” taskussa. Kulkee näin automaattisesti mukana joka reissulla.

    Aimarii, kiitos ylisanoistasi.

  4. meilläkin on aika runsaasti noita metsänokiperhosia nyt, en vain ole onnistunut kuvaamaan niitä (kamerani ei ole oikein vahvimmillaan pienen liikkuvan kohteen kanssa) 🙂

  5. Sulo, rentunruusu on yksi parhaimmista mesikasveista. Kaikki makean ystävät maitohorsmasta tykkäävät.

    Halo, sinun pitää odotella, kunnes pieni liikkuva kohde pysähtyy…

  6. Kyllä siellä teillä on ollut niin kauniita perhosia ja paljon.
    Vaikka olen ollutkin tossa meiän pellolla, missä kasvaa kukkia jos jonkinlaisia, mutta ei pahemmin ole näkynyt, kuin sellasia valkoisia, kun edellisessä postauksessani oli.
    Yleensäkkään en ole nähnyt niin paljoa, kuin ennen, vaikka on nyt lämmintäkin ollut.
    Mutta aina käy kamala tuuli, että jos ne pelästyvät sitä.

  7. Harakka, olisivatko tulleet tänne Savoon teidän perhoset… Tuskin tuulta pelkäävät, pitäähän niiden tuulellakin syödä. Eri asia on sitten tuulella kuvaaminen. Heiluva kukka perhosineen ei ole niitä kiitollisimpia kuvauskohteita.

  8. Kiitos taas kauniista kuvista joissa oli hienoja eläimiä, meillä perhoset vähissä, tai en ole ollut oikeassa paikassa, sain kumminkin kimalaiskuoriaisen minäkin kameraan tallennettua.

  9. Kumma, kun kaikki sanovat järjestään, etteivät ole nähneet perhosia. Sekä Etelä- että Pohjois-Savossa olen viime päivinä nähnyt ihan runsaasti eri perhoslajeja. Kaikista en ole kuvaakaan saanut otettua.

    Kimalaiskuoriainen on mukava kuvattava, pysyy kauan ja hartaasti valitsemallaan kukalla.

  10. Uuna, pihlajaperhonen näkyy jo kaukaa, on iso ja nopea. Aika vaikea kuvattava, lennähtää linnun nopeudella paikasta toiseen.

    Petri, ok.

  11. Ihania perhosia! Erityisesti tuo Sinisiipi on kerrassaan hurmaava. Metsänokiperhonen taas näyttää voimakkaalta. Päivän ”luontoretki” on taas tehty 🙂

  12. Nettimuori, uusi ”pino” perhoskuvia odottelee käsittelyä. Hyvin on täällä päin perhosia näkynyt.

  13. Odotan innolla lisää perhoskuvia, sillä perhoset ovat olennainen osa Suomen kesää.
    (vinkki: blogini on ”jakautunut”… käypä kurkistamassa, kun ehdit)

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.